Wielka aukcja tokajów!

19/03/2013
By Gabriel Kurczewski

Tokajska Wiosna to wypełniony wydarzeniami weekend, którego kulminację stanowić będzie aukcja win zorganizowana  27 kwietnia 2013 roku przez Confrerie de Tokaj na zamku w Sárospatak. Od 26 do 28 kwietnia odbędą się także wycieczki do winnic, degustacje, powitalny obiad z winami, piknik, inicjacje nowych członków Confrerie de Tokaj, ponadto obiad galowy i wizyty w posiadłościach. Będzie to wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się ze skarbami legendarnego tokajskiego regionu winiarskiego.

Jako specjalny gość wystąpi mezzo-sopran Lucia Schwartz-Megyesi z Węgierskiej Opery Państwowej, która zaśpiewa „a cappella” przed galowym obiadem.

Aukcja Tokajów

Katalog aukcyjny przedstawia szczegółowo dwadzieścia dwa wystawione przedmioty: wina wytrawne, z późnego zbioru, szamorodni, aszú i esencje – ilustracje wyjątkowości Tokaju przekazane przez członków Confrérie. Aukcja ma odtąd odbywać się co roku, nawiązując do podobnych wydarzeń organizowanych w innych słynnych regionach.

Wyróżnikiem aukcji jest fakt, że większość licytowanych win, wyprodukowanych w ilości jednej beczki Gönczi, jeszcze dojrzewa. Zostaną zabutelkowane tuż przed aukcją lub w ciągu roku od jej zakończenia. Tradycyjna tokajska beczka Gönczi ma pojemność około 136 litrów, czyli 182 butelek win wytrawnych lub 272 butelek win słodkich. Esencja oferowana jest w ilości 10 litrów czyli 27 butelek. Każda butelka otrzyma numerowaną etykietę Confrérie. W dniu aukcji wszystkie wina zostaną udostępnione do degustacji w 3-litrowych butlach zaprojektowanych specjalnie dla Confrérie, nawiązujących kształtem do dawnych podróżnych bukłaków.

W Sali Rycerskiej zamku w Sárospatak 22 wyjątkowe wina pójdą pod młotek prowadzącej aukcję Nory Winkler. Wina przedstawią publiczności, w języku węgierskim i angielskim, znani eksperci, Gabriella Mészáros AIWS oraz Ronn Wiegand MW, MS.

Confrérie przeznaczy znaczącą część swojego 40-procentowego udziału ze sprzedaży win na wspieranie projektów pomagających zachowywać dziedzictwo krajobrazu kulturowego Tokaju, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczestnicy aukcji będą mieli szansę zostać właścicielami wyjątkowych win, stworzonych w bardzo niewielkiej ilości. Te  wina-unikaty oznaczone etykietą Confrérie będą mogły cieszyć swoich nowych właścicieli lub zostać przez nich sprzedane i wejść w skład kolekcji, co samo w sobie będzie stanowić wkład w podtrzymanie i ożywienie tokajskich tradycji.

Confrérie de Tokaj

W następstwie spotkania, które odbyło się w maju 2012 roku Confrérie odnowiła się i w sierpniu przyjęła oficjalną nazwę Stowarzyszenie Confrérie de Tokaj. Jest to ekskluzywny klub miłośników Tokaju, znawców win i producentów, którego głównym celem jest promocja win tokajskich. Oznaką członkowstwa jest złoty szal, w kolorze wina aszú, z haftowanym godłem stowarzyszenia.

W grudniu zakończono przyjmowanie członków założycieli. Jest ich około stu.

Confrérie zamierza szerzyć w świecie sławę win tokajskich i umacniać uznanie dla nich, wspierać ich dystrybucję, jak również chronić wytworzone w ciągu stuleci metody upraw winorośli i produkcji win oraz udostępniać niezwykłe historyczne otoczenie Tokaju wszystkim zainteresowanym. Będzie też wspierać działania na rzecz rozwoju kultury picia wina i uzyskania przez tokaje odpowiedniej pozycji w gastronomii. Jako organizator cyklicznych imprez przyczyniać się będzie do rozwoju turystyki w regionie tokajskim.

W 2013 Confrérie zainicjuje także serię comiesięcznych wydarzeń lokalnych, które każdemu producentowi w regionie umożliwią zaprezentowanie jego win. Członkowie konfraterni będą mogli uczestniczyć w tych spotkaniach, które mają odbywać się w drugą niedzielę każdego miesiąca.

—-

Tekst jest opracowaniem materiałów prasowych Confrérie de Tokaj. Fotografie udostępnione przez Confrérie na jej stronie internetowej.

 

One Response to Wielka aukcja tokajów!

  1. Aukcja tokajska 2014 | Winicjatywa on 02/09/2014 at 10:39

    [...] – jak na pierwszy rok – byli zadowoleni. Imprezę opisywali również Polacy – Blisko Tokaju (tutaj i tu) oraz Jeż Węgierski (notabene ciekawy blog). Ja sam miałem przyjemność być oficjalnym [...]

Cytaty

Najwyższa jakość jest jedynym uzasadnieniem uprawy winorośli w tym miejscu. — Hugh Johnson, Mádi Kör Questiones to Hugh Johnson

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 28, 2017
Chance of a Thunderstorm
32°/19°

Facebook

Od dzisiaj w Lidlu! I nie wygląda to na jakąś private label. 59,99 zł. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Fotorelacja Piotra Wdowiaka z majówki w Tarcal. ... See MoreSee Less

Na przełomie kwietnia i maja w tokajskiej miejscowości Tarcal odbyła się druga edycja festiwalu wina - Czarująca Majówka w Tarcalu (Bűbájos Hétvége). Termin festiwalu jest nieprzypadkowy. P...

View on Facebook

Pozdrowienia z Tarcal. 2003 - jedno z najlepszych Aszu jakie kiedykolwiek piłem. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Jeszcze jestesmy pod instytutem. Za chwile ruszamy do winnic. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Nadeszła wiekopomna chwila. Wino Tarcal już w kieliszkach. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Bąbelki w Tarcal. Na dzień dobry. :-) ... See MoreSee Less

View on Facebook

Our weather forecast is from WP Wunderground