O mnie

29/03/2011
By Gabriel Kurczewski

Kiedy miałem osiemnaście miesięcy, podczas jakiegoś rodzinnego spotkania, zamiast po soczek jabłkowy sięgnąłem  po kieliszek z tokajem. Uznano to wówczas za zabawną pomyłkę.

Kiedy kończyłem osiemnaście lat i zaczynałem pić wina, wszystko co białe i słodkie uchodziło wśród moich znajomych za obciach. Zgodziłem się z tym i piłem czerwone wytrawne.

Szybko jednak tokaj zaczął przypominać o sobie pojawiając się na różnych rodzinnych spotkaniach. Poznawałem sentyment jakim darzyło go starsze pokolenie. Co jakiś czas trafiałem na świadectwa jego miejsca w kulturze staropolskiej. Przy tokaju świętowaliśmy zawarcie małżeństwa. Towarzyszy nam stale w uroczystych momentach naszego życia rodzinnego.

Parę lat temu, nasza rodzinna wędrówka po Polsce zaprowadziła nas do Muszyny, niezwykłego, zagubionego w beskidzkich lasach uzdrowiskowego miasteczka o bogatej historii, położonego nad pięknym Popradem. Stamtąd po raz pierwszy pojechaliśmy do Tokaju. Region oczarował nas i wpadł gdzieś, chyba nawet głęboko, do serca. Wracam do Tokaju parę razy w roku a myślami jestem tam tak często, że niektóre z nich postanowiłem tu publikować.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich odwiedzających i zapraszam do rozmów o Tokaju.

 

Gabriel Kurczewski
gabriel.kurczewski@gmail.com

 

  • Jestem członkiem Klubu Historii i Kultury Wina, działającego przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
  • W Centrum Dziedzictwa Kulinarnego przy Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowuję, pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego, rozprawę doktorską: “Nullum vinum nisi Hungaricum – Historia winiarni fukierowskiej 1786-1939″
  • Od października 2012 do czerwca 2014 współpracowałem z Rafa Wine & Spirit, importerem win tokajskich i innych.
  • Blog “Blisko Tokaju” został wyróżniony nagrodą Grand Prix Magazynu Wino jako najlepszy blog o winie roku 2013.
  • Strona Blisko Tokaju zdobyła wyróżnienie i II miejsce w konkursie “Winiarski blog roku 2013″ zorganizowanym przez “Czas Wina”
  • Strona Blisko Tokaju zdobyła wyróżnienie i II miejsce w konkursie “Winiarski blog roku 2012″ zorganizowanym przez “Czas Wina”

Comments are closed.

Cytaty

Swoje supermarketowe wina Węgrzy wypiją sami, lecz swoje wielkie wina autentyczne muszą eksportować. Kupią trochę Niemcy, kupią trochę Anglicy, ale tylko my możemy – jak w XVII wieku – uratować je dla przyszłości. Madziarzy potrzebowali nas za Sobieskiego, potrzebują nas dzisiaj. — Marek Bieńczyk, Madziarski Wulkan, w „Nowe kroniki wina” str. 228-230

The forecast for Tokaj, Hungary by Wunderground for WordPress