O mnie

29/03/2011
By Gabriel Kurczewski

Kiedy miałem osiemnaście miesięcy, podczas jakiegoś rodzinnego spotkania, zamiast po soczek jabłkowy sięgnąłem  po kieliszek z tokajem. Uznano to wówczas za zabawną pomyłkę.

Kiedy kończyłem osiemnaście lat i zaczynałem pić wina, wszystko co białe i słodkie uchodziło wśród moich znajomych za obciach. Zgodziłem się z tym i piłem czerwone wytrawne.

Szybko jednak tokaj zaczął przypominać o sobie pojawiając się na różnych rodzinnych spotkaniach. Poznawałem sentyment jakim darzyło go starsze pokolenie. Co jakiś czas trafiałem na świadectwa jego miejsca w kulturze staropolskiej. Przy tokaju świętowaliśmy zawarcie małżeństwa. Towarzyszy nam stale w uroczystych momentach naszego życia rodzinnego.

Parę lat temu, nasza rodzinna wędrówka po Polsce zaprowadziła nas do Muszyny, niezwykłego, zagubionego w beskidzkich lasach uzdrowiskowego miasteczka o bogatej historii, położonego nad pięknym Popradem. Stamtąd po raz pierwszy pojechaliśmy do Tokaju. Region oczarował nas i wpadł gdzieś, chyba nawet głęboko, do serca. Wracam do Tokaju parę razy w roku a myślami jestem tam tak często, że niektóre z nich postanowiłem tu publikować.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich odwiedzających i zapraszam do rozmów o Tokaju.

 

Gabriel Kurczewski
gabriel.kurczewski@gmail.com

 

  • Jestem członkiem Klubu Historii i Kultury Wina, działającego przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
  • W Centrum Dziedzictwa Kulinarnego przy Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowuję, pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego, rozprawę doktorską: “Nullum vinum nisi Hungaricum – Historia winiarni fukierowskiej 1786-1939″
  • Od października 2012 do czerwca 2014 współpracowałem z Rafa Wine & Spirit, importerem win tokajskich i innych.
  • Blog “Blisko Tokaju” został wyróżniony nagrodą Grand Prix Magazynu Wino jako najlepszy blog o winie roku 2013.
  • Strona Blisko Tokaju zdobyła wyróżnienie i II miejsce w konkursie “Winiarski blog roku 2013″ zorganizowanym przez “Czas Wina”
  • Strona Blisko Tokaju zdobyła wyróżnienie i II miejsce w konkursie “Winiarski blog roku 2012″ zorganizowanym przez “Czas Wina”

Comments are closed.

Cytaty

Jak ryby bez wody, tak Polacy nie potrafią żyć bez dobrego węgierskiego wina. — Ottlik Pál, Miles Lambert-Gocs, “Tokaji Wine”

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Chance of Rain at 7:00 PM CEST on April 27, 2017
Chance of Rain
21°/12°

Facebook

Filmowy dokument o Istvanie Szepsy, który miał niedawno premierę na Węgrzech, będzie mieć wkrótce polską wersję językową! ... See MoreSee Less

View on Facebook

Dzisiaj Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Znacie dalszy ciąg cytatu: "Serce ich dla nas Polaków najlepsze, może dla tego, że..." ? ... See MoreSee Less

View on Facebook

The forecast for Tokaj, Hungary by Wunderground for WordPress