“Tokaj People and Vineyards”

02/01/2016
By Gabriel Kurczewski

Parę tygodni temu ukazała się książka, którą każdy miłośnik Tokaju zapragnie posiąść. Jest pięknie wydana, bogato ilustrowana i przede wszystkim pełna wiedzy o Tokaju.

Takiej książki trochę już brakowało – treściwej, ładnej a przy tym lekkiej i przyjemnej lektury.

Jest nią album „Tokaj People and Vineyards”, autorstwa Daniela Kezdy, do niedawna właściciela węgierskiego portalu Vinoport.hu. Jego książka liczy 350 stron i ma twardą oprawę. Rok temu ukazało się jej wydanie w języku węgierskim (Tokaj Emberek és Dűlők) a teraz dostaliśmy przekład na język angielski.

Koncepcja książki jest bardzo ciekawa i inna od wcześniejszych albumowych i przewodnikowych wydawnictw poświęconych Tokajowi. „Tokaj People and Vineyards” przede wszystkim przedstawia ludzi wina. Główną część książki stanowi pięćdziesiąt rozdziałów poświęconych tokajskim winiarzom i winogrodnikom.

O każdym z nich dowiadujemy się m.in. skąd pochodzi, czy ma specjalistyczne wykształcenie winiarskie, czym się zajmował zanim zajął się winiarstwem, jak przebiegała jego winiarska kariera. Każdy z nich wskazuje kilka win najważniejszych dla swojego rozwoju i prezentuje zwięźle swoje podejście do winiarstwa.

Pięćdziesiąt osób to dość szeroka reprezentacja regionu, ale jednak niepełna. Niektórych znanych postaci, robiących dobre tokaje, w książce nie znajdziemy. Widać, że autorowi nie jest po drodze z przedstawicielami tzw. stylu tradycyjnego. Trochę szkoda, że zabrakło dla nich miejsca. Stanowią przecież ważną część Tokaju ostatnich 25 lat.

Niektórzy z tych, którym Daniel Kezdy nie poświęcił osobnego rozdziału pojawiają się jednak na liście siedemdziesięciu rekomendowanych winiarzy. Ponadto Daniel ułożył listę kilkunastu winiarzy będących jeszcze na dorobku i wartych, według niego, śledzenia w najbliższej przyszłości.

W książce znajdziemy też kilka interesujących dodatków, na przykład szczegółowe kalendarium historii Tokaju opracowane przez historyka Kornela Nagy, propozycję spaceru po miasteczku Tokaj, który opisuje Marta Szegedi, rekomendacje najbardziej interesujących restauracji i wskazówki jak dojść do kilkunastu punktów widokowych w różnych częściach regionu winiarskiego.

Książka jest bogato ilustrowana. Znalazło się w niej ponad 300 fotografii wykonanych specjalnie dla niej przez Ferenca Dancsecsa. Świetne są portrety winiarzy. Wiele zdjęć winnic zrobiono w rzadko odwiedzanych miejscach. Do niektórych zaprowadzili autorów znający wszystkie zakątki regionu winiarze. Autorom udało się też dostać z aparatem fotograficznym na wieżę telewizyjną na szczycie góry Tokaj. Oprócz zdjęć w książce znajdziemy mapki z zaznaczonymi na nich winnicami, punktami widokowymi i restauracjami.

Skoro nie można sobie odmówić posiadania tej książki, to w jaki sposób można ją zdobyć? Na razie dostępna jest w kilku miejscach w Tokaju: w wine-barze Első Mádi Borhaz w Mád, w restauracji Sárga Borház na terenie winiarni Disznókő, w kawiarni Tokaj Coffee Roasting Company w Tokaju (prowadzonej przez właścicieli Erzsébet Pince rodzinę Pracserów), sklepiku winiarni Kikelet w Tarcal i w winotece Oremus w Tolcsvie. Cena na okładce 9900 ft.

 

2 Responses to “Tokaj People and Vineyards”

  1. GrzegorzC on 02/01/2016 at 21:09

    Tej książki jeszcze nie znam, ale znajduje się ona oczywiście w moich planach zakupowych. :-) Korzystając z okazji chciałbym zarekomendować inną książkę która ukazała się niedawno (wspominała już o niej “Vinisfera.pl”): Robert Smyth – Hungarian Wine / A Tasting Trip to the New Old World. Książka ta jest poświęcona co prawda całemu węgierskiemu winiarstwu, jednak autor poświęca Tokajowi wiele miejsca. Opisuje pokrótce historię, teraźniejszość oraz wyzwania stojące przed regionem, rekomenduje producentów, zarówno tych uznanych, jak i tych na których warto zwrócić uwagę w przyszłości. Dużą zaletą tego wydawnictwa jest jego aktualność, to z niego dowiedziałem się (rzecz być może znaną dla wielu od dawna), że znany producent z drugiego mojego ulubionego regionu – Somló: Lajos Takacs opuścił Somló i przeniósł się do Tokaju, a inny znany tokajski winiarz Attila Homonna prowadzi również balatońską winiarnię: Homola. Tego typu informacji które mogą zainteresować wielu jest pewnie w tej książce więcej.

    • Gabriel Kurczewski on 02/01/2016 at 22:08

      Bardzo dziękuję za polecenie książki Smytha. Poszukam jej. Słyszałem o przenosinach Takacsa do Tokaju. Z albumu Daniela Kezdy można się dowiedzieć, że ma on winnice m.in. na stoku Úragya w Mád i że od 2014 współpracuje z nim Géza Lenkey. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Cytaty

… kiedy królów brakło, wino tokajskie przestało byc winem królów. Pozostało jednak do dziś królem win i pozostało winem par exellence polskiem, bo najlepiej u nas rozumianem, najwyżej cenionem. — Druk reklamowy firmy Juliusz Grosse, l. 30-te XX w.

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Chance of Rain at 7:00 PM CET on March 24, 2017
Chance of Rain
17°/8°

Facebook

Dzisiaj Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Znacie dalszy ciąg cytatu: "Serce ich dla nas Polaków najlepsze, może dla tego, że..." ? ... See MoreSee Less

View on Facebook

Czarująca Majówka powraca! Bogaty, ciekawy program. Polskie akcenty! Jadę! :) ... See MoreSee Less

Znów trzy dni w szampańskim humorze pod znakiem wina, magii i przyjaźni w Tarcalu! Ponownie czekamy na gości w trakcie tego weekendu z szeregiem ciekawych wydarzeń, intrygującą ofertą kulinarn...

Czarująca Majówka w Tarcalu

April 29, 2017, 12:00pm - May 1, 2017, 4:59pm

Tarcal Bor és Kultúra Egyesület

Znów trzy dni w szampańskim humorze pod znakiem wina, magii i przyjaźni w Tarcalu! Ponownie czekamy na gości w trakcie tego weekendu z szeregiem ciekawych wydarzeń, intrygującą ofertą kulinarn...

View on Facebook

Piękno i ekspresja, czyli Hárslevelű z Becsek na spotkaniu z winami Holdvölgy i kuchnią Aleksandra Barona zorganizowanym wczoraj przez stowarzyszenie Kobiety i Wino i restaurację Solec44. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Słodkie Bodvin Cuvée za niecałe 20 zł. Tego rocznika (2015) nie znam. Poprzednie były nawet przyjemne, chociaż wyraźnie brakowało im koncentracji. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Na świąteczny stół - Oremus? Radosław Tartas poleca słodkie Szamorodni a ja dorzucam przedwojenny druczek reklamowy krakowskiej firmy Juliusz Grosse, do której od 1884 roku należała część historycznej winnicy Oremus.
"Czasem człowiek chce uczcić ważną chwilę w życiu, wypijając butelkę dobrego wina. Dla tych którzy lubią białe słodkie - polecam Oremus Szamorodni. Jasny kolor, lekko słodki smak. Wyraźnie czuć zapach wzgórz Tokaju, słońca i wiatru, pleśni i winnic obsypanych owocami. Bylem tam już dwa razy i z pewnością jeszcze tam wrócę. Rocznik 2011 nie jest najlepszy (napiłbym się jeszcze raz rocznika 2007 ale trudno go już dostać). Wina z tej winnicy uważam za najlepsze tokaje."
... See MoreSee Less

View on Facebook

The forecast for Tokaj, Hungary by Wunderground for WordPress