“Fukier i wino”

09/10/2017
By Gabriel Kurczewski

Klub Historii i Kultury Wina przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza na promocję książki „Fukier i wino”. Jest to I tom serii “Studia z historii wina”, którą wydaje Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Spotkanie odbędzie się 18 października 2017 r., o godz. 18.00 w siedzibie SHS, kamienicy Fukierowskiej, Rynek Starego Miasta 27, I piętro, Warszawa.

Książkę przedstawią: prezes SHS prof. Wojciech Włodarczyk oraz redaktorzy naukowi dr Dorota Dias-Lewandowska i Gabriel Kurczewski.

W książce przedstawia się, między innymi, dzieje dwóch firm specjalizujących się w imporcie tokajów, warszawskiej winiarni Floriana Fukiera i przemyskiej,  Tadeusza Cieślińskiego.

Stowarzyszenie Historyków Sztuki jest od 1953 roku gospodarzem kamienicy Fukierowskiej, do której odbudowy przyczyniły się składki zbierane wśród historyków sztuki. Stowarzyszenie przechowuje pamiątki związane z rodziną Fukierów i prowadzoną przez nich słynną winiarnią – zbiór ten przedstawiony jest w książce w osobnym artykule. Kultywowaniem dziedzictwa historycznego związanego z siedzibą stowarzyszenia zajmuje się również, powołany przez członków Oddziału Warszawskiego w czerwcu 2014 roku, Klub Historii i Kultury Wina. Klub organizuje cykliczne spotkania naukowe oraz ogólnopolskie konferencje poświęcone historii wina. Obecnie przystępuje również do wydawania publikacji naukowych z tej dziedziny.

W książce „Fukier i wino” poświęca się wiele uwagi działalności Fukierów jako winiarzy, kolekcjonerów i ofiarodawców dzieł sztuki dla polskich muzeów. Publikacja przedstawia m.in. dzieje warszawskiej winiarni Floriana Fukiera oraz przemyskiego składu win Tadeusza Cieślińskiego. Opisuje winnice zakładane w Warszawie w pierwszej połowie XIX wieku, oraz te które kilkaset lat wcześniej posiadali w Prusach Krzyżacy, odkrywa znaczenie wina w rytuałach masonerii oraz w praktyce aptekarskiej.

Przedstawiony zbiór tekstów na temat wina, winnic i winiarni w Polsce to ważna próba podjęcia systematycznych badań nad historią i kulturą wina w Polsce. Tom przygotowany przez Dorotę Dias-Lewandowską i Gabriela Kurczewskiego jest zapowiedzią szerszej inicjatywy, przewidującej tak odwołanie się do studiów poszczególnych przypadków, jak i ich powiązanie z tematyką i metodologią badań podejmowanych w wielu krajach od kilkudziesięciu przynajmniej lat”.

(Z recenzji dr hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. UMK)

 

Tags: , , ,

Comments are closed.

Cytaty

W piwnicach polskich od wieków przechowywany węgrzyn stał się w ostatnich czasach coraz rzadszym na stołach, – wypierają go wina podlejszej konsystencji. Podniebienia smakoszów, przyzwyczajonych od szeregu pokoleń do złotego nektaru tokajskiego, muszą często próbować trunków, które, choć oszałamiają, jednak nie dają tej werwy i wylewu szczerych i serdecznych uczuć, jakie wywołuje przy biesiadnym stole dobre wino węgierskie. — Henryk Drozdowski, Wstęp do: Janusz Kaller, O produkcji i rodzajach win tokajskich Warszawa, 1930

The forecast for Tokaj, Hungary by Wordpress Weather