Grand Prix Magazynu Wino 2016 – złoto i nieobecność

06/11/2016
By Gabriel Kurczewski

Za nami gala Grand Prix Magazynu Wino 2016, największy, najciekawszy pokaz win w Polsce, przegląd oferty czołowych polskich importerów. Wina prezentowano na 80 stoiskach. W ciągu kilku godzin nie dało się oczywiście odwiedzić wszystkich. Szkoda, ponieważ na każdym można było znaleźć coś interesującego. Obecnych było wielu gości z zagranicy, w tym tak postaci tak nietuzinkowe jak Luis Pato.

Złoty medal Grand Prix 2016 za najlepsze wino słodkie zdobył tokaj znakomitego Zoltána Demetera. Jego wina ponownie dostępne są w Polsce. Importuje je od niedawna Vininova. Demeter Zoltán Eszter Cuvée 2011 jest winem z późnego zbioru, kupażem furmintu, hárslevelű i sárga muskotály zawierającym 170 g/l cukrów. Jest to nowoczesne wino, intensywne, soczyście owocowe brzoskwiniowo-egzotyczne, lekko miodowe, świeże. Przy wysokiej słodyczy jest lekkie i mimo niezbyt niewysokiej kwasowości żywe, po prostu mistrzowskie.

Pozostałe medale w tej kategorii zdobyły również ciekawe, oryginalne wina: austriackie Zieregg Sauvignon Blanc TBA 2013, Südsteiermark, Tement – od niedawna w ofercie Interwinu (160 g/l cukrów) i cypryjskie Legacy 2000, Commandaria, Lambouri, przywołujące dawne tradycje win greckich, robione z podsuszanych owoców, dojrzewające 9 lat w beczce.

Trudno w to uwierzyć ale medalowe wino Demetera było chyba jedynym słodkim tokajem i jednym z dwóch zaledwie win z tego regionu, jakich można było skosztować podczas galowej degustacji. Węgry w ogóle były w tym roku wyjątkowo słabo reprezentowane. Nie zdobyły też więcej medali.

Interwin pokazywał swoje dobrze już znane wina z winiarni Gere (Villány) i Pannonhalmi Apátsági ale uwagę zwracał winami austriackimi: fantastycznymi, terroirystycznymi, mineralnymi Sauvignon Blanc ze Styrii (Tement).

Rafa Wino pochwaliła się Furmintem Barakonyi Tokaj Nobilis 2015 (potęga owocu i mineralnej struktury), którego dotąd nie sprowadzała ale poza tym eksponowała swoje austriackie wina z Winzer Krems, godne, swoją drogą, polecenia. Krakó Slow Wine, pokazujący w poprzednich latach wina z Somló i biodynamiczne tokaje Pendits, tym razem skupiło się na gruzińskich winach z kwewri. Vininova, która w tym roku odświeżyła swoją ofertę tokajską wprowadzając do niej wina Zoltána Demetera i Hétszőlő (a rezygnując z Royal Tokaji) pokazywała wczoraj wyłącznie wina włoskie.

Bardziej widoczne od węgierskich były, jak widać, wina z Austrii, wśród nich również słodkie. Obecny był m.in. przedstawiciel znanej ze słodyczy winiarni Kracher (importuje Mondovino).

Najbardziej widoczni byli jednak młodzi Niemcy spod znaku Generation Riesling. kształtujący nowoczesne oblicze niemieckiego wytrawnego rieslinga. Są to młodzi ludzie ale często reprezentują winiarnie rodzinne o długiej tradycji, znane i cenione. Importera w Polsce szuka spośród nich ciekawy producent Weingut Sinß z dolnego Nahe.

Patronem Generation Riesling jest Niemiecki Instytut Wina i nie pozostaje nic innego jak po raz kolejny pogratulować Annie Gmurczyk, która prowadzi polską filię tej instytucji, skutecznej promocji win znad Renu i Mozeli. Gratulacje należą się też ich importerom.

W konkursie win białych wytrawne rieslingi z Niemiec zdobyły w tym roku złote medale Grand Prix we wszystkich kategoriach cenowych. W kategorii Open zwyciężył Domdechaney Riesling GG 2013, Rheingau, Domdechant Werner (ma w Polsce paru importerów, do konkursu zgłoszone przez 13win.pl). Najlepszym winem białym kosztującym od 51 do 100 zł okazało się Hohen-Sülzen Riesling Trocken 2014, Rheinhessen, Battenfeld Spanier (importuje Jung & Lecker). Wśród win kosztujących do 50 zł równych sobie nie miał Riesling Trocken 2015, Rheinhessen, Steinmühle (Winny Garaż).

Wśród niezliczonych atrakcji wczorajszej gali wspomnieć trzeba spory wybór interesujących win „specjalnych”, naturalnych, pomarańczowych na stoiskach Winotake (Radikon, Strekov 1075), Krakó Slow Wine (m.in. Nika Bakhia), Wino z Moraw (Richard Stavek). Świetne wrażenie robiła też reprezentacja winiarzy polskich (m.in. Winnica Płochockich, 44 Winnice Dziedzic, Winnica Jakubów, Winnica Miłosz, Dom Bliskowice, Winnica Turnau, Srebrna Góra). Każdy kolejny kontakt z winami polskimi rozprasza sceptycyzm z jakim do nich z początku podchodziłem.

Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł równie stanowczo powiedzieć to samo o winach mołdawskich, także obecnych na wczorajszej imprezie. Podczas poświęconego im seminarium pokazano parę naprawdę dobrych, poważnych win czerwonych.

Magazyn Wino od roku 2013 przyznaje nagrodę Grand Prix dla najlepszego blogu o winie. W roku 2016 otrzymał ją Maciej Piątek za blog „W tango z winem”. W plebiscycie czytelników Magazynu Wino najwięcej głosów zdobył blog Sebastiana Bazylaka „Zdegustowany”. Gratulacje dla obu Autorów!

Fot. www.bortarsasag.hu

Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Cytaty

Jak ryby bez wody, tak Polacy nie potrafią żyć bez dobrego węgierskiego wina. — Ottlik Pál, Miles Lambert-Gocs, “Tokaji Wine”

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Chance of Rain at 7:00 PM CET on March 24, 2017
Chance of Rain
17°/8°

Facebook

Dzisiaj Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Znacie dalszy ciąg cytatu: "Serce ich dla nas Polaków najlepsze, może dla tego, że..." ? ... See MoreSee Less

View on Facebook

Czarująca Majówka powraca! Bogaty, ciekawy program. Polskie akcenty! Jadę! :) ... See MoreSee Less

Znów trzy dni w szampańskim humorze pod znakiem wina, magii i przyjaźni w Tarcalu! Ponownie czekamy na gości w trakcie tego weekendu z szeregiem ciekawych wydarzeń, intrygującą ofertą kulinarn...

Czarująca Majówka w Tarcalu

April 29, 2017, 12:00pm - May 1, 2017, 4:59pm

Tarcal Bor és Kultúra Egyesület

Znów trzy dni w szampańskim humorze pod znakiem wina, magii i przyjaźni w Tarcalu! Ponownie czekamy na gości w trakcie tego weekendu z szeregiem ciekawych wydarzeń, intrygującą ofertą kulinarn...

View on Facebook

Piękno i ekspresja, czyli Hárslevelű z Becsek na spotkaniu z winami Holdvölgy i kuchnią Aleksandra Barona zorganizowanym wczoraj przez stowarzyszenie Kobiety i Wino i restaurację Solec44. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Słodkie Bodvin Cuvée za niecałe 20 zł. Tego rocznika (2015) nie znam. Poprzednie były nawet przyjemne, chociaż wyraźnie brakowało im koncentracji. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Na świąteczny stół - Oremus? Radosław Tartas poleca słodkie Szamorodni a ja dorzucam przedwojenny druczek reklamowy krakowskiej firmy Juliusz Grosse, do której od 1884 roku należała część historycznej winnicy Oremus.
"Czasem człowiek chce uczcić ważną chwilę w życiu, wypijając butelkę dobrego wina. Dla tych którzy lubią białe słodkie - polecam Oremus Szamorodni. Jasny kolor, lekko słodki smak. Wyraźnie czuć zapach wzgórz Tokaju, słońca i wiatru, pleśni i winnic obsypanych owocami. Bylem tam już dwa razy i z pewnością jeszcze tam wrócę. Rocznik 2011 nie jest najlepszy (napiłbym się jeszcze raz rocznika 2007 ale trudno go już dostać). Wina z tej winnicy uważam za najlepsze tokaje."
... See MoreSee Less

View on Facebook

Weather forecast by WP Wunderground & Denver Snow Removal