Zaproszenie – promocja książki “Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce”

25/04/2015
By Gabriel Kurczewski

Zapraszam do nowej winiarni Roberta Mielżyńskiego na ul. Czerskiej 12 w Warszawie na spotkanie z dr Dorotą Dias-Lewandowską. Odbędzie się ono w poniedziałek, 27 kwietnia o godzinie 18-tej.

Będziemy rozmawiać o książce „Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce”, którą wydało niedawno muzeum wilanowskie. Książka opiera się na rozprawie doktorskiej na ten sam temat, którą Dorota Dias-Lewandowska przygotowywała na UMK w Toruniu pod pieczą prof. Jarosława Dumanowskiego i na uniwersytecie w Bordeaux, gdzie czuwał nad nią prof. Michel Figeac.

Jest to chyba pierwsza polska praca doktorska poświęcona historii wina, interesująca szczególnie ponieważ traktuje wino jako element kultury a nie wyłącznie produkt. Wiążąc wino z obyczajem, smakiem, rolami jakie odgrywało książka zarazem stara się opisać i wyjaśnić pewien proces historyczny. Nie jest tylko zbiorem złożonych chronologicznie anegdot związanych z winem lub ucztą w dawnej Polsce.

Książka opisuje zdobywanie sobie uznania w Polsce przez wina francuskie, początkowo traktowane jako poślednie, kosztem win węgierskich królujących wcześniej na polskich stołach. Zmiana ta wiązała się z przyswajaniem prądów francuskiego Oświecenia i jego estetyki w tym także ze zmianą smaku.

Ostatecznie, węgrzyn też jakoś się w tej nowej rzeczywistości odnalazł, choć nic nie było już takie jak wcześniej i w XIX- a nawet XX-wiecznej publicystyce i literaturze powracały wciąż żale za minioną świetnością wina węgierskiego w Polsce.

Wielką wartością książki dr Doroty Dias-Lewandowskiej jest sięgnięcie po niewykorzystany dotychczas fascynujący materiał źródłowy, pochodzący np. z archiwów domu szampańskiego Veuve Clicquot Ponsardin, gdzie przechowuje się komplet korespondencji z polskimi klientami i przedstawicielami handlowymi w Polsce sprzed ponad dwustu lat. Inna grupa bardzo ciekawych archiwaliów zebranych i wykorzystanych przez Autorkę to rejestry piwnic magnackich i korespondencja dotycząca zakupów wina na Węgrzech do piwnic magnackich.

Z pewnością w książce tylko częściowo wykorzystano te i inne zgromadzone materiały, możemy więc chyba liczyć na dalsze opracowania i publikacje dotyczące naszej historii i kultury wina. Aby zachęcić dr Dorotę Dias-Lewandowską do pozostania na winiarskim polu – podobno ostatnio zajęła się też staropolską dietetyką – wyraźmy swoje zainteresowanie jej pracą przybywając na promocję jej książki i uczestnicząc w dyskusji.

Spotkanie poprowadzi red. Andrzej Daszkiewicz (Magazyn Wino). Robert Mielżyński, nasz gospodarz, poczęstuje nas winem – węgierskim i francuskim a ja będę rozmawiać z Autorką o książce, którą będzie można też na miejscu zakupić.

 

Tags: , ,

3 Responses to Zaproszenie – promocja książki “Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce”

 1. P. Polak on 26/04/2015 at 20:26

  Bardzo się cieszę, że kulturowa historia wina w Polsce doczekała się wydania monografii. To ważna chwila, więc po wielokroć żałuję, że nie będę mógł wziąć udziału w promocji. Proszę zatem o przekazanie wyrazów uznania Autorce i gorącej zachęty do dalszych badań!

  • Gabriel Kurczewski on 27/04/2015 at 08:38

   Dziękuję, przekażę. :) Autorka odwiedza regularnie Kraków, więc i tam można by chyba zorganizować spotkanie poświęcone książce. Ta książka mogłaby mieć tytuł “Zmierzch węgrzyna w Polsce” i przedstawia awans win francuskich na tle popularności i wcześniej zdobytej renomy win węgierskich. Jest to wręcz zaproszenie do zabrania się za poważne opracowanie “Złotego wieku węgrzyna”.

 2. M. Kapczyński on 06/05/2015 at 15:31

  Kraków już pomału pracuje nad zorganizowaniem takiego wieczoru… :)
  No i brawa dla Autorki oczywiście.

Cytaty

… mamy pod nosem jedno z najbardziej oryginalnych w świecie win, które jest w duchowej części również nieco nasze, — Marek Bieńczyk, Esencje i budziki, w Nowe kroniki wina, str 223-227

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 29, 2017
Clear
30°/13°

Facebook

Od dzisiaj w Lidlu! I nie wygląda to na jakąś private label. 59,99 zł. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Fotorelacja Piotra Wdowiaka z majówki w Tarcal. ... See MoreSee Less

Na przełomie kwietnia i maja w tokajskiej miejscowości Tarcal odbyła się druga edycja festiwalu wina - Czarująca Majówka w Tarcalu (Bűbájos Hétvége). Termin festiwalu jest nieprzypadkowy. P...

View on Facebook

Pozdrowienia z Tarcal. 2003 - jedno z najlepszych Aszu jakie kiedykolwiek piłem. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Jeszcze jestesmy pod instytutem. Za chwile ruszamy do winnic. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Nadeszła wiekopomna chwila. Wino Tarcal już w kieliszkach. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Bąbelki w Tarcal. Na dzień dobry. :-) ... See MoreSee Less

View on Facebook

The forecast for Tokaj, Hungary by Wunderground for WordPress