Zapraszam do nowej winiarni Roberta Mielżyńskiego na ul. Czerskiej 12 w Warszawie na spotkanie z dr Dorotą Dias-Lewandowską. Odbędzie się ono w poniedziałek, 27 kwietnia o godzinie 18-tej.
Będziemy rozmawiać o książce „Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce”, którą wydało niedawno muzeum wilanowskie. Książka opiera się na rozprawie doktorskiej na ten sam temat, którą Dorota Dias-Lewandowska przygotowywała na UMK w Toruniu pod pieczą prof. Jarosława Dumanowskiego i na uniwersytecie w Bordeaux, gdzie czuwał nad nią prof. Michel Figeac.
Jest to chyba pierwsza polska praca doktorska poświęcona historii wina, interesująca szczególnie ponieważ traktuje wino jako element kultury a nie wyłącznie produkt. Wiążąc wino z obyczajem, smakiem, rolami jakie odgrywało książka zarazem stara się opisać i wyjaśnić pewien proces historyczny. Nie jest tylko zbiorem złożonych chronologicznie anegdot związanych z winem lub ucztą w dawnej Polsce.
Książka opisuje zdobywanie sobie uznania w Polsce przez wina francuskie, początkowo traktowane jako poślednie, kosztem win węgierskich królujących wcześniej na polskich stołach. Zmiana ta wiązała się z przyswajaniem prądów francuskiego Oświecenia i jego estetyki w tym także ze zmianą smaku.
Ostatecznie, węgrzyn też jakoś się w tej nowej rzeczywistości odnalazł, choć nic nie było już takie jak wcześniej i w XIX- a nawet XX-wiecznej publicystyce i literaturze powracały wciąż żale za minioną świetnością wina węgierskiego w Polsce.
Wielką wartością książki dr Doroty Dias-Lewandowskiej jest sięgnięcie po niewykorzystany dotychczas fascynujący materiał źródłowy, pochodzący np. z archiwów domu szampańskiego Veuve Clicquot Ponsardin, gdzie przechowuje się komplet korespondencji z polskimi klientami i przedstawicielami handlowymi w Polsce sprzed ponad dwustu lat. Inna grupa bardzo ciekawych archiwaliów zebranych i wykorzystanych przez Autorkę to rejestry piwnic magnackich i korespondencja dotycząca zakupów wina na Węgrzech do piwnic magnackich.
Z pewnością w książce tylko częściowo wykorzystano te i inne zgromadzone materiały, możemy więc chyba liczyć na dalsze opracowania i publikacje dotyczące naszej historii i kultury wina. Aby zachęcić dr Dorotę Dias-Lewandowską do pozostania na winiarskim polu – podobno ostatnio zajęła się też staropolską dietetyką – wyraźmy swoje zainteresowanie jej pracą przybywając na promocję jej książki i uczestnicząc w dyskusji.
Spotkanie poprowadzi red. Andrzej Daszkiewicz (Magazyn Wino). Robert Mielżyński, nasz gospodarz, poczęstuje nas winem – węgierskim i francuskim a ja będę rozmawiać z Autorką o książce, którą będzie można też na miejscu zakupić.
Bardzo się cieszę, że kulturowa historia wina w Polsce doczekała się wydania monografii. To ważna chwila, więc po wielokroć żałuję, że nie będę mógł wziąć udziału w promocji. Proszę zatem o przekazanie wyrazów uznania Autorce i gorącej zachęty do dalszych badań!
Dziękuję, przekażę. Autorka odwiedza regularnie Kraków, więc i tam można by chyba zorganizować spotkanie poświęcone książce. Ta książka mogłaby mieć tytuł “Zmierzch węgrzyna w Polsce” i przedstawia awans win francuskich na tle popularności i wcześniej zdobytej renomy win węgierskich. Jest to wręcz zaproszenie do zabrania się za poważne opracowanie “Złotego wieku węgrzyna”.
Kraków już pomału pracuje nad zorganizowaniem takiego wieczoru…
No i brawa dla Autorki oczywiście.