Pelle Pince Zsófia Cuvée 2012

23/03/2015
By Gabriel Kurczewski

Pelle Pince to butikowa winiarnia działająca w Mád od 2007 roku. Jest własnością państwa Marianny i László Pelle. Posiadają oni winnice w tak cenionych lokalizacjach jak Szent Tamás, Király, Becsek i niewiele im ustępujących renomą: Nyulászó, Danczka i Újhegy. W sumie jest to 3,6 hektara ziemi a na niej 12 tysięcy krzewów, z których zazwyczaj udaje się zrobić 6-7 tysięcy butelek wina rocznie.

Od lewej: Denes Szarka, Marianna Pelle, Laszlo Pelle. Fot Pelle Pince, Facebook

Robieniem win zajmuje się znakomity winiarz z Mád Dénes Szarka, mający też niewielką własną winiarnię Szarka Pince. O winach Pelle zaczęło być głośno w 2012 roku gdy najpierw na konkursie Pannon Bormustra wyróżnienia zdobyły 6-puttonowe Aszú 2008 i Zsófia Cuvee 2010 a jesienią w zestawieniu stu najlepszych win węgierskich dziennika Népszabadság Zsófia Cuvee 2010 zdobyło pierwsze a Pelle Aszú 2008 trzecie miejsce. Pierwszy raz dwa wina jednego producenta znalazły się wówczas w czołowej trójce zestawienia.

Miałem kilka dni temu przyjemność pić Pelle Pince Zsófia Cuvee 2012. Jest to bardzo interesujące słodkie wino z późnego zbioru, godne polecenia szczególnie tym, którzy nie przepadają za długo dojrzewającymi w beczkach winami z wyraźnym udziałem botrytis.

Zsófia, choć bardzo złożonym winem nie jest, ma sporo subtelności, elegancji i klasy. W nosie czuć intensywną ale nie syropową tylko świeżą brzoskwinię. W ustach też ją odnajdujemy, choć koncentracja jest nieco mniejsza niż można by się spodziewać po aromacie. Wino ma 132 g/l cukrów i mimo niewysokiej jak na Tokaj kwasowości nie wydaje się ciężkawe. Jest łagodne, ma przyjemną jedwabistą gładkość, eleganckie harmonijne zakończenie, w którym subtelnie zaznacza się odrobina goryczki. Zaryzykowałbym nawet, że to zakończenie jest lekko słonawe.

Jest to raczej wino na niedzielę, niż na wielką okazję. Pije się je łatwo, z dużą przyjemnością, nie skłania do głębokich medytacji ale ma naprawdę sporo klasy.

Wina Pelle, tak samo jak Szarka Pince, można kupić w Első Mádi Borház.

Wina to jednak nie wszystko! Państwo Pelle produkują też bardzo dobre palinki, których skosztowałem podczas jednego z ubiegłorocznych targów tokajskich (dla przypomnienia – odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca na terenie winiarni Disznókő). Są one destylowane poza regionem tokajskim ale część z nich to palinki z tokajskich winogron. Podobnie jak w przypadku win jest to niewielka za to wysokojakościowa produkcja trafiająca do wybranych, dobrych restauracji.

Robione są nieortodoksyjnie – przechodzą jednokrotną destylację, podczas gdy węgierski standard to, jeśli się nie mylę, destylacja podwójna. Są bardzo aromatyczne, dość mocne, bardzo czyste. Można je umiejscowić gdzieś w pół drogi między gładkimi palinkami Bestillo mającymi zazwyczaj 38% alkoholu i bardziej surowymi palinkami Szorath, by przywołać dwie uznane destylarnie działające w okolicy.

Tags: , ,

Comments are closed.

Cytaty

Jak ryby bez wody, tak Polacy nie potrafią żyć bez dobrego węgierskiego wina. — Ottlik Pál, Miles Lambert-Gocs, “Tokaji Wine”

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 29, 2017
Clear
30°/13°

Facebook

Od dzisiaj w Lidlu! I nie wygląda to na jakąś private label. 59,99 zł. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Fotorelacja Piotra Wdowiaka z majówki w Tarcal. ... See MoreSee Less

Na przełomie kwietnia i maja w tokajskiej miejscowości Tarcal odbyła się druga edycja festiwalu wina - Czarująca Majówka w Tarcalu (Bűbájos Hétvége). Termin festiwalu jest nieprzypadkowy. P...

View on Facebook

Pozdrowienia z Tarcal. 2003 - jedno z najlepszych Aszu jakie kiedykolwiek piłem. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Jeszcze jestesmy pod instytutem. Za chwile ruszamy do winnic. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Nadeszła wiekopomna chwila. Wino Tarcal już w kieliszkach. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Bąbelki w Tarcal. Na dzień dobry. :-) ... See MoreSee Less

View on Facebook

Our weather forecast is from Wordpress Weather