Magyar KruliQ

26/02/2015
By Gabriel Kurczewski

KruliQ Wine & Art – galeria i wine bar przy Al. Niepodlegości 46/50 E staje się kolejną przystanią win węgierskich w Warszawie. Zaopatrywać w węgrzyny będzie ją Rafa Wino. W ostatni piątek poprowadziłem tam degustację kilku z tych win.

Najciekawszym było według mnie Tokaj Nobilis Hars Barakonyi 2013, wino ze szczepu hárslevelű. Dobrze je znamy z poprzednich roczników. Były to wina bardzo aromatyczne, bogate, o dużym ciele i niskiej kwasowości. To pochodzące z chłodniejszego rocznika 2013 znacząco się od nich różni. Ma najprawdopodobniej znacznie mniej cukru resztkowego niż zbliżający się do półwytrawności poprzednicy z lat 2011 i 2012, i wyraźną, jabłkową kwasowość.

Twórczyni tego wina Sarolta Bardos powiedziała w wypowiedzi dla magazynu Bortársaság, że w 2013 wina jej nie przechodziły fermentacji malolaktycznej, potrzebują trochę czasu, żeby się ułożyć (też miałem takie wrażenie) i będą cudowne po sześciu latach. Najnowszy Hars jest też wyraźnie mineralny i bardziej niż inne wina z hárslevelű przypomina w tym momencie tokajskiego… Furminta.

Fot. KruliQ Facebook

Rafa sprowadziła już do Polski słodkie wino wylicytowane na poprzedniej Wielkiej Aukcji Win Tokajskich w Sárospatak. Jest to Furmint z późnego zbioru z butikowej winiarni Budahazy Pince w Mád. Owoce pochodzą z winnicy Makovicza na wzgórzu Szent Tamás. Wino ma bardzo świeży nos z zielonym jabłkiem, co sugeruje, że usta będą kwasowe. W rzeczywistości są jednak gładkie i dość delikatne z aromatami kwiatowymi, pomarańczami, pigwą.

Innym lekkim winem słodkim pokazanym przez Rafę było Barta Egy Kis Edés Furmint 2012, czyli codzienne, podstawowe wino od producenta specjalizującego się w winach luksusowych. Tu mamy niecałe 70 g/l cukru, intensywny owoc: gruszka, melon, i inne owoce egzotyczne i niewysoką kwasowość.

Od niedawna w Polsce pojawiają się wina ze stosunkowo młodej, rodzinnej winiarni Zsirai. Po śmierci jej założyciela Csaba Zsiraia, od 2011 roku jego dzieło kontynuują córki – Kata i Petra. Oprócz 13 hektarów w 9 lokalizacjach w Tokaju posiadają niewielkie winnice w Somló i Villanyi. Ich 5-puttonowe Aszú 2007 (140 g/l cukrów) dojrzewało 4 lata w klasycznych 136 litrowych beczkach Gönczi i jest bardzo dobrym przedstawicielem tzw. starego stylu, z przeważającymi nutami suszonej śliwki, suszonego bądź pieczonego jabłka, orzechów i nasilającą się w miarę ogrzewania kieliszka morelowo-miodową słodyczą. Ciekawe wino – nie koniecznie do deseru.

Fot. Nana Cichoń Facebook

Rafa importuje też czerwone wina węgierskie. Spróbowaliśmy paru z nich zaczynając od kupażu Indian Nyár 2013 z winiarni Bolyki. Składa się z merlota, kékfrankosa i portugiesera. Wino jest bardzo rozgrzewające, ma 15% alkoholu, sporo nut korzennych, nuty czerwonych owoców. Jego nazwę można przełożyć jako „Babie lato” i jest to dobre wino na ładne ale nieco chłodne wieczory, które chce się jeszcze spędzać w ogrodzie. Być może przy kociołku z leczo?

Bardzo dobrze zaprezentowało się Petreny Big Band 2009, czyli Egri Bikavér w wersji Superior – potężny, z odpowiednio mocnymi taninami, złożonymi nutami ciemnych owoców i korzeni zmieniającymi swoje odcienie w kieliszku.

Z południowego regionu Villany Rafa sprowadza Cabernet Franc Janus 2011 – wygrzane południowe wino z powidłowym owocem i nutą gorzkiej czekolady, jednak bez surowości i mocy z jakimi kojarzy mi się Cabernert Franc.

W Kruliqu można znaleźć jeszcze kilka innych dobrych tokajów z winiarni takich jak Tokaj Nobilis, Kikelet, Karadi-Berger.

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Cytaty

Podawane jest w przerwach koncertów i przedstawień operowych, lubi wielką widownię i dużo publiczności. Tokaje należą do najbardziej muzykalnych win. — Bela Hamvas, Filozofia wina

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Chance of Rain at 7:00 PM CET on March 24, 2017
Chance of Rain
17°/8°

Facebook

Dzisiaj Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Znacie dalszy ciąg cytatu: "Serce ich dla nas Polaków najlepsze, może dla tego, że..." ? ... See MoreSee Less

View on Facebook

Czarująca Majówka powraca! Bogaty, ciekawy program. Polskie akcenty! Jadę! :) ... See MoreSee Less

Znów trzy dni w szampańskim humorze pod znakiem wina, magii i przyjaźni w Tarcalu! Ponownie czekamy na gości w trakcie tego weekendu z szeregiem ciekawych wydarzeń, intrygującą ofertą kulinarn...

Czarująca Majówka w Tarcalu

April 29, 2017, 12:00pm - May 1, 2017, 4:59pm

Tarcal Bor és Kultúra Egyesület

Znów trzy dni w szampańskim humorze pod znakiem wina, magii i przyjaźni w Tarcalu! Ponownie czekamy na gości w trakcie tego weekendu z szeregiem ciekawych wydarzeń, intrygującą ofertą kulinarn...

View on Facebook

Piękno i ekspresja, czyli Hárslevelű z Becsek na spotkaniu z winami Holdvölgy i kuchnią Aleksandra Barona zorganizowanym wczoraj przez stowarzyszenie Kobiety i Wino i restaurację Solec44. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Słodkie Bodvin Cuvée za niecałe 20 zł. Tego rocznika (2015) nie znam. Poprzednie były nawet przyjemne, chociaż wyraźnie brakowało im koncentracji. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Na świąteczny stół - Oremus? Radosław Tartas poleca słodkie Szamorodni a ja dorzucam przedwojenny druczek reklamowy krakowskiej firmy Juliusz Grosse, do której od 1884 roku należała część historycznej winnicy Oremus.
"Czasem człowiek chce uczcić ważną chwilę w życiu, wypijając butelkę dobrego wina. Dla tych którzy lubią białe słodkie - polecam Oremus Szamorodni. Jasny kolor, lekko słodki smak. Wyraźnie czuć zapach wzgórz Tokaju, słońca i wiatru, pleśni i winnic obsypanych owocami. Bylem tam już dwa razy i z pewnością jeszcze tam wrócę. Rocznik 2011 nie jest najlepszy (napiłbym się jeszcze raz rocznika 2007 ale trudno go już dostać). Wina z tej winnicy uważam za najlepsze tokaje."
... See MoreSee Less

View on Facebook

Our weather forecast is from WP Wunderground