Magyar KruliQ

26/02/2015
By Gabriel Kurczewski

KruliQ Wine & Art – galeria i wine bar przy Al. Niepodlegości 46/50 E staje się kolejną przystanią win węgierskich w Warszawie. Zaopatrywać w węgrzyny będzie ją Rafa Wino. W ostatni piątek poprowadziłem tam degustację kilku z tych win.

Najciekawszym było według mnie Tokaj Nobilis Hars Barakonyi 2013, wino ze szczepu hárslevelű. Dobrze je znamy z poprzednich roczników. Były to wina bardzo aromatyczne, bogate, o dużym ciele i niskiej kwasowości. To pochodzące z chłodniejszego rocznika 2013 znacząco się od nich różni. Ma najprawdopodobniej znacznie mniej cukru resztkowego niż zbliżający się do półwytrawności poprzednicy z lat 2011 i 2012, i wyraźną, jabłkową kwasowość.

Twórczyni tego wina Sarolta Bardos powiedziała w wypowiedzi dla magazynu Bortársaság, że w 2013 wina jej nie przechodziły fermentacji malolaktycznej, potrzebują trochę czasu, żeby się ułożyć (też miałem takie wrażenie) i będą cudowne po sześciu latach. Najnowszy Hars jest też wyraźnie mineralny i bardziej niż inne wina z hárslevelű przypomina w tym momencie tokajskiego… Furminta.

Fot. KruliQ Facebook

Rafa sprowadziła już do Polski słodkie wino wylicytowane na poprzedniej Wielkiej Aukcji Win Tokajskich w Sárospatak. Jest to Furmint z późnego zbioru z butikowej winiarni Budahazy Pince w Mád. Owoce pochodzą z winnicy Makovicza na wzgórzu Szent Tamás. Wino ma bardzo świeży nos z zielonym jabłkiem, co sugeruje, że usta będą kwasowe. W rzeczywistości są jednak gładkie i dość delikatne z aromatami kwiatowymi, pomarańczami, pigwą.

Innym lekkim winem słodkim pokazanym przez Rafę było Barta Egy Kis Edés Furmint 2012, czyli codzienne, podstawowe wino od producenta specjalizującego się w winach luksusowych. Tu mamy niecałe 70 g/l cukru, intensywny owoc: gruszka, melon, i inne owoce egzotyczne i niewysoką kwasowość.

Od niedawna w Polsce pojawiają się wina ze stosunkowo młodej, rodzinnej winiarni Zsirai. Po śmierci jej założyciela Csaba Zsiraia, od 2011 roku jego dzieło kontynuują córki – Kata i Petra. Oprócz 13 hektarów w 9 lokalizacjach w Tokaju posiadają niewielkie winnice w Somló i Villanyi. Ich 5-puttonowe Aszú 2007 (140 g/l cukrów) dojrzewało 4 lata w klasycznych 136 litrowych beczkach Gönczi i jest bardzo dobrym przedstawicielem tzw. starego stylu, z przeważającymi nutami suszonej śliwki, suszonego bądź pieczonego jabłka, orzechów i nasilającą się w miarę ogrzewania kieliszka morelowo-miodową słodyczą. Ciekawe wino – nie koniecznie do deseru.

Fot. Nana Cichoń Facebook

Rafa importuje też czerwone wina węgierskie. Spróbowaliśmy paru z nich zaczynając od kupażu Indian Nyár 2013 z winiarni Bolyki. Składa się z merlota, kékfrankosa i portugiesera. Wino jest bardzo rozgrzewające, ma 15% alkoholu, sporo nut korzennych, nuty czerwonych owoców. Jego nazwę można przełożyć jako „Babie lato” i jest to dobre wino na ładne ale nieco chłodne wieczory, które chce się jeszcze spędzać w ogrodzie. Być może przy kociołku z leczo?

Bardzo dobrze zaprezentowało się Petreny Big Band 2009, czyli Egri Bikavér w wersji Superior – potężny, z odpowiednio mocnymi taninami, złożonymi nutami ciemnych owoców i korzeni zmieniającymi swoje odcienie w kieliszku.

Z południowego regionu Villany Rafa sprowadza Cabernet Franc Janus 2011 – wygrzane południowe wino z powidłowym owocem i nutą gorzkiej czekolady, jednak bez surowości i mocy z jakimi kojarzy mi się Cabernert Franc.

W Kruliqu można znaleźć jeszcze kilka innych dobrych tokajów z winiarni takich jak Tokaj Nobilis, Kikelet, Karadi-Berger.

Tags: , ,

Comments are closed.

Cytaty

Rzadko, na przykład, pijam wino, więcej niż parę kieliszków wina, bez jedzenia – ale jeśli już się to zdarza, to prawie zawsze jest to wino białe. — Hugh Johnson, Life Uncorked

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 29, 2017
Clear
30°/13°

Facebook

Od dzisiaj w Lidlu! I nie wygląda to na jakąś private label. 59,99 zł. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Fotorelacja Piotra Wdowiaka z majówki w Tarcal. ... See MoreSee Less

Na przełomie kwietnia i maja w tokajskiej miejscowości Tarcal odbyła się druga edycja festiwalu wina - Czarująca Majówka w Tarcalu (Bűbájos Hétvége). Termin festiwalu jest nieprzypadkowy. P...

View on Facebook

Pozdrowienia z Tarcal. 2003 - jedno z najlepszych Aszu jakie kiedykolwiek piłem. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Jeszcze jestesmy pod instytutem. Za chwile ruszamy do winnic. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Nadeszła wiekopomna chwila. Wino Tarcal już w kieliszkach. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Bąbelki w Tarcal. Na dzień dobry. :-) ... See MoreSee Less

View on Facebook

Our weather forecast is from WP Wunderground