Winiarskie pożegnanie lata w Krośnie i Jaśle (2011)

31/08/2011
By Gabriel Kurczewski

W ostatni weekend sierpnia, w oddalonych od siebie o dwadzieścia kilometrów Jaśle i Krośnie odbywały się festiwale mogące zainteresować miłośników win. W Jaśle były to Międzynarodowe Dni Wina, promujące przede wszystkim winiarzy regionu podkarpackiego, w Krośnie zaś Wyszehradzki Festiwal Win i Turystyki będący kontynuacją polsko-węgierskich imprez organizowanych od kilku lat przez stowarzyszenie Portius, promujące Krosno jako historyczny ośrodek handlu winami węgierskimi i nawiązujące kulturalne związki z Węgrami, zwłaszcza z regionem tokajskim.

Obie miejscowości odwiedziłem w sobotę. W Jaśle trafiłem na inaugurację, która była małym nieporozumieniem. W upalne przedpołudnie wciągnięto na scenę dwudziestkę polityków i samorządowców, którzy urządzili rozwlekły pokaz pustosłowia i autopromocji. Publiczność ściągnięta podstępnie na „korowód winiarzy” i sami winiarze szybko zaczęli się rozpraszać po okolicznych kawiarniach i chronić w cieniu przed gorącem. Targowy namiot swoje podwoje otworzył dopiero po „uroczystym otwarciu”, najpierw przed VIP-ami a następnie przed podmęczoną publicznością, która musiała dodatkowo odstać swoje w kolejce.

Bilet i kieliszek festiwalowy kosztowały 18 zł. i pozwalały na degustacje wszystkich prezentowanych win, z tym, że bilet tracił ważność po wyjściu z namiotu, w którym trudno było dłużej wytrzymać z powodu wysokiej temperatury, nie było w nim też miejsc do siedzenia a większość stoisk gastronomicznych znajdowała się poza nim. Schowanym w namiocie winiarzom można więc było złożyć wizytę ale raczej nie dało się spędzić z nimi i ich winami dnia.

Mimo wszystko, spotkanie z pionierskimi winiarzami Podkarpacia i degustacja ich win były bardzo sympatycznym doświadczeniem rodzącącej się na naszych oczach, dzięki ludzkiej kreatywności i determinacji, gałęzi produkcji rolnej. Czasem trudno było powiedzieć czy mamy do czynienia z zaawansowanymi hobbystami czy grupą producentów, co miało swój urok.

Dominujące na Podkarpaciu szczepy hybrydowe dają wina o oryginalnym smaku i już przez to są atrakcyjne. Można było je porównać z paroma polskimi winami z odmian szlachetnych, przywiezionymi do Jasła przez winiarzy z regionu małopolskiego (np. Riesling z winnicy Comte). Spróbowałem tylko paru win. Nie trafiłem tym razem na wina ciepiące z powodu nadużycia surogatów dębowej beczki. Niestety, nie wszystkie wina udawało się utrzymać w odpowiednio niskiej temperaturze.

Festiwal miał charakter międzynarodowy. Pojawili się na nim goście z krajów „wyszehradzkich” i Ukrainy (Truskawiec, Odessa) ale raczej stanowili tło dla winiarzy polskich. Niespodziewanie, gdyż program opublikowany w Internecie nie zdradzał kto weźmie udział  w imprezie, miałem w Jaśle okazję spotkać winiarską rodzinę Götz z Hercegkut i porozmawiać chwilę z Ildiko Götz, którą wczesnej znałem tylko z fotografii w koronie węgierskiej Królowej Wina. W 2008 roku Ildiko wygrała organizowany po raz pierwszy na Węgrzech konkurs piękności, w którym kandydatki reprezentowały poszczególne regiony winiarskie. Dziewczyny odpytywano z wiedzy o winach i wymagano rozpoznawania win podczas degustacji w ciemno.

Rodzina Götz uprawia 16 ha. winnic położonych między Sárospatak a Tolcsva i produkuje pełną gamę stosunkowo niedrogich win, wśród których David Copp poleca wina aszu “ze szczodrym udziałem szczepu Sárga Muskotály”. Piwnica Götzów z salą degustacyjną leży w zabytkowym ciągu piwnic pod Gomboshegy w Hercegkút, wyróżnionym przez UNESCO jako miejsce szczególnie wartościowego dziedzictwa kulturowego. Wioska zamieszkana jest przez ludność niemiecką osiedloną tam w połowie XVIII w. przez księcia Trautsohna. Przy tokajskim stoisku było dość tłoczno. Ja odszedłem stamtąd z kieliszkiem przyjemnego słodkiego muszkatu.

Wczesnym popołudniem pojechałem do Krosna. Tam, na szczęście, nikogo nie zamykano w dusznym namiocie. Stragany uczestników „Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki” rozrzucono po zabytkowym rynku i sąsiednich ulicach. Stoisk winiarskich było, prawdę rzekłszy, niewiele, za to sporo tych z tradycyjną regionalną żywnością, pieczywem, serami, wędlinami. Z kamienicy Portiusa zwisał  proporzec z wielkim portretem Roberta Wojciecha Portius, siedemnastowiecznego patrycjusza handlującego węgrzynami a współcześnie patrona krośnieńsko-tokajskich kontaktów. Parę ulic dalej, na dziedzińcu miejscowej PWSZ prezentowano wyroby z krośnieńskiego szkła. Przebojem był pokaz ręcznego wytopu i wydmuchiwania szkła (z udziałem publiczności), przykuwający, niemal hipnotyzujący…

Wina na festynie sprzedawano na kieliszki. Płaciło się wykupionymi w kasie kuponami. W programie znalazło się też sześć biletowanych degustacji komentowanych. Ja skusiłem się na wieczorne spotkanie z tokajami Istvána Kissa. Wcześniej jednak posłuchałem prelekcji dr Petera Molnara (Patricius, Tokaj Nobilis) o węgierskiej i tokajskiej ofercie enoturystycznej. Miłą niespodzianką dla publiczności okazał się poczęstunek trzema winami Patriciusa (wytrawny Furmint 2009, słodkie Sárga Muskotály z późnego zbioru i próbka niebutelkowanego jeszcze 6-puttonowego Aszú z 2007 roku). Peter Molnar przekonywał, że ponad dwadzieścia lat po zmianie systemu politycznego i gospodarczego Węgry, przede wszystkim zaś Tokaj, są gotowe do pełnego wykorzystania walorów turystycznych swojego winiarstwa –wielusetletniej tradycji i unikalnych warunków naturalnych.

Festiwalowy dzień kończyła degustacją win firmy Fitomark Istvána Kissa. W przewodniku Marka Bieńczyka i Wojciecha Bońkowskiego „Wina Europy” winiarz ten znalazł się na krótkiej liście tokajskich „niepolecanych”. Drugą i ostatnią pozycję tej listy zajęła państwowa firma Tokaj Kereskedoház, prowadzona przez jego syna, też Istvána. Ta antypatia mnie zaintrygowała, więc skoro nadarzyła się okazja by poznać wina Istvána Kissa skorzystałem z niej. Degustacja została zorganizowana w klimatyzowanej sali restauracji Royall Hall, na poddaszu przyrynkowej kamienicy. Spędziliśmy w niej w kilkadziesiąt osób, dwie wesołe godziny. Przygrywała kapela węgierska, István Kiss częstował i opowiadał o swoich winach a prezes Portiusa Zbigniew Ungeheuer zabawiał swobodną konferansjerką. Uroczystym świadkiem wydarzeń była beczka, dzień wcześniej przekazana przez Węgrów uczestnikom festiwalu. Wykonana z trzystuletniego dębu zawierała (w piątek) wytrawne wino Szamorodni.

Co do samych win Fitomarku, to miałem wrażenie, że Istvan Kiss nie przejmuje się zanadto czymś takim jak wysoki poziom alkoholu. W przypadku kilku win (np. z późnego zbioru) zaskoczony byłem niklejszym niż bym się spodziewał bukietem. Nie były to z pewnością wina finezyjne, raczej kanciaste choć przesadą byłoby powiedzieć, że toporne.

Parę win bardzo mi się spodobało. Pierwsze z nich to Ofurmint, czyli „stary furmint”. Utlenione, wytrawne wino (2 g/l cukru) z 2002 roku, które spędziło siedem lat w beczce, cieliste i harmonijne. Nie jestem amatorem śliwkowych smaków w tokajach „starego stylu” ale wino Kissa wywołało u mnie jednoznacznie pozytywne wrażenie, czego nie mogę powiedzieć o moich pozostałych tegorocznych podejściach do takich win (Szamorodni Ostrožoviča i 3-puttonowe aszú Jozsefa Kerékgyártó, oba z 2005). Spokojny Ofurmint przypomina w erze owocowych, świeżych win, czym były stare węgrzyny.

Bardzo ciekawie zaprezentowały się wina aszú. 6-puttonowe aszú z 2000, ozdobione pochwalną nalepką Wine Spectator, treściwe i ostre, miało przekonującą siłę. Świetne wypadło jednoszczepowe 6-puttonowe aszú z 2005, zrobione z wina bazowego i winogron aszú Sárga Muskotály: wino o pięknej cytrusowej kwasowości (12 g/l kwasów), utrzymujące owocową świeżość i typową dla muszkatu lekkość (swoje zrobił też chyba rocznik).

Na pożegnanie István Kiss poczęstował nas tokajskim nektarem, esencją z winogron aszu. zawierającą 420 g/l cukru (czyli niewiele jak na esencję), i 2-3% alkoholu. Wcześniej smakowałem tylko świeżej esencji z Dobogó, jesienią 2010 roku. Tamta była ciemniejsza, nieklarowna, z bardzo wyraźnymi smugami, w smaku ostra, syropowa. Zawierała około 600 g/l cukru. Napój dr Kissa miał złoty kolor młodych win aszu i był bliski klarowności. Cienkie smużki ledwie się w nim pokazywały. Smak szczególny, bardzo skoncentrowany, nieco apteczny z drapiącym zakończeniem ale w sumie zaskakujący szlachetną łagodnością i harmonią, wiek to dwa lub trzy lata. Przejść się w letnią noc staromiejskimi ulicami Krosna mając w ustach posmak tokajskiej esencji to niezla rzecz, więc dziekuję panie Kiss.

Na każdej z opisywanych imprez spędziłem tylko parę godzin, nie mogę ich całościowo oceniać i nie chce porównywać. Obie miały swoje mocne strony i mogły stanowić atrakcję dla amatorów win. Szkoda, że nie były ze sobą skoordynowane. Nie chodzi mi o takie cuda jak wspólny bilet ale brakowało podstawowych informacji, choćby jakiegoś wspólnie wydanego programu pomagającego zaplanować czas. Oba festiwale były „wyszehradzkie”, obu towarzyszył karpacki folk. Cały weekend reklamowano jako pożegnanie lata w integrującym się „podkarpackim Trójmieście” złożonym z Jasła, Krosna i Sanoka. Miasta te spięto w tym czasie dodatkową komunikacją publiczną. Tylko, co to za integracja, skoro nie widziałem ani jednego plakatu krośnieńskiego w Jaśle, ani jednego jasielskiego w Krośnie? Jeden z przynudzających w Jaśle oficjeli chwalił się tym całym Trójmiastem, weekendem, komunikacją ale ani słowem się nie zająknął o imprezie skierowanej również do miłośników win i regionalnych potraw, odbywającej się w tym samym czasie, dwadzieścia kilometrów dalej, w samym centrum tegoż właśnie podkarpackiego Trójmiasta. Konferansjer na krośnieńskim rynku też, oczywiście, był jak najdalszy od tego aby wysyłać swoją publiczność do Jasła.

Cieszę się, że w końcu zobaczyłem w akcji stowarzyszenie Portius i że jest ono w dobrej formie. Co prawda, po ubiegłorocznej wizycie Sarolty Bárdos, Petera Molnara i Gabora Orosza liczyłem na znalezienie w tegorocznym programie winiarzy ze ścisłej tokajskiej czołówki ale i tak mała (ale darmowa!) degustacja Patriciusa, wysączone na zalanym słońcem rynku eleganckie Birtokbor z Tokaj Nobilis, solidne, wytrawne Hárslevelű Tokaj-Portius i parę win Istvána Kissa, wystarczyły by ponownie poczuć wobec Krośnian wdzięczność za przybliżanie nam Tokaju i czekać na ich następne imprezy.

 

Główni organizatorzy festiwali:

Tags: , , , , , ,

One Response to Winiarskie pożegnanie lata w Krośnie i Jaśle (2011)

  1. Barbara on 08/11/2011 at 20:56

    Gdzie myśmy wtedy byli????

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Cytaty

Rzadko, na przykład, pijam wino, więcej niż parę kieliszków wina, bez jedzenia – ale jeśli już się to zdarza, to prawie zawsze jest to wino białe. — Hugh Johnson, Life Uncorked

Pogoda

Tokaj
Dzisiaj
It is forcast to be Partly Cloudy at 7:00 PM CEST on October 27, 2016
Partly Cloudy
12°/2°

Facebook

Z okazji 60 rocznicy rewolucji 1956 przelano do nowego szkła 150 butelek Aszú z rocznika 1956. Zbiory w Tokaju zaczęły się wtedy 22 października, w przeddzień manifestacji solidarności z Polską, od której zaczęło się powstanie w Budapeszcie. Rocznik 1956 porównuje się z najlepszymi w XX wieku (1947, 1972) Wina mają być prezentami dla uczestników oficjalnych obchodów rocznicy powstania (info Michał Kiss). Fot. Nemzeti Borkiválóság Program, Vajda János. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Z cyklu "Polski punkt widzenia":

"Węgrzy też, jak się rzekło, dla nas przedewszystkiem zbierają wino i produkują przednie jego gatunki, sami zaś popijają cienkusza."

Łukasz Opaliński, Polonia Defensa, 1648
... See MoreSee Less

View on Facebook

Tak to wygląda. :) Wczorajsza parada na regionalnym święcie winobrania w Tokaju. Na stoiskach handlowych różne różności ale ciekawych win wśród nich nie zabrakło. Prezentowały się m.in. winiarnie Disznókő, Dereszla, Royal Tokaji, winiarze z Tarcal (Kikelet, Gróf Degenfeld, Tokajicum, Myrtus, Kern, Majoros,...), Angyal z Ratka, Illes z Erdőbénye i inni. ... See MoreSee Less

View on Facebook

W Lidlu pojawiają się nowe katalogi win (polskich, węgierskich i francuskich), które trafią na półki jesienią. Parę propozycji wygląda interesująco, np. Fordítás 2003 z Hétszőlő. W sprzedaży ma pojawić się 3 listopada, podobnie jak Grand Selection Tokaji Késői Arany 2013. Obie słodycze będą kosztować 29,99 zł za butelkę.
Już 20 października będzie można kupić w Lidlu za jedyne 14,99 zł Beres Tokaji Cuvee Late Harvest 2105, które pan Andrzej Wojciechowski rekomenduje w komentarzu pod tym wpisem.

Dziękuję panu Andrzejowi za zwrócenie uwagi na zapowiedź tej oferty.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Tarcalska Akademia Winobrania zaprasza!

"Według żywej w Tarcal tradycji winobranie zaczynało się tu w dniu świętej Teresy, 15 października. Chcemy wskrzesić ten zwyczaj i dlatego zapraszamy Was na ten dzień do Tarcal, miejscowości w regionie tokajskim, założonej jeszcze w czasach Arpadów, kiedy przywrócimy dawny nastrój winobrania.

PROGRAM

9:00 Ekumeniczne nabożeństwo w odnowionej kaplicy św. Teresy
Tarcalska Akademia Winobrania
(W przypadku zainteresowania tłumaczenie na polski)
9:30 – 10:00 Spotkanie uczestników i tradycyjne śniadanie z rozgrzewającą palinką: pogacze, kotleciki, chleb, ogórki kwaszone
Adres: 3915 Tarcal, Terézia kert 9
10:00 – 12:00 Winobranie w winnicy Degenfeld

Tu, w uroczym otoczeniu, można doświadczyć autentycznego klimatu winobrania. Wino wyprodukowane z wyciśniętego teraz moszczu będzie można degustować podczas Magicznej Majówki 2017 (29 kwietnia-1 maja).

13:00 Obfity gulasz z kociołka na obiad
15:00 Wykład na temat procesu produkcji wina połączony z degustacją win miejscowych winiarzy. Absolwenci dostaną dyplom ukończenia akademii!
Adres: Basilicus Borkultúra Központ
Wykładowca: Ákos Keresztes, winarz Piwnicy Myrtus

Do uczestnictwa w Tarcalskiej Akademii Winobrania konieczna jest uprzednia rejestracja. Zgłoszenia zawierające nazwiska uczestników, ich liczbę oraz czy będzie potrzebne tłumaczenie powinny być nadsyłane na następujący adres: tarcalke@gmail.com.

Termin zgłoszeń: 10 października 2016
Minimalna liczba uczestników to 15 osób.
Koszt uczestnictwa, płatny na miejscu, wynosi 9900 forintów od osoby. Pokrywa on:
tradycyjne śniadania dla pracujących przy winobraniu
winobranie (zapewniamy narzędzia)
obiad
wykład i degustację
degustację wytworzonego wina w trakcie Magicznej Majówki 2017
W przypadku deszczu winobranie zostanie odwołane, natomiast wykład i degustacja odbędą się bez zmian.
Koszt: 5000 forintów od osoby

Wydarzenia towarzyszące
Zwiedzanie kaplicy św. Teresy do godziny 20:00
Muzeum Wina (Bormúzeum)
Adres: Tarcal, Hatputtonyos Borfalu
sobota 10:00 – 20:00, niedziela 10:00 – 14:00
Otwarte piwnice
sobota 12:00 – 20:00; niedziela 10:00 – 14:00

Organizatorzy: Tarcalskie Stowarzyszenie Winno-Kulturalne, Samorząd Tarcalu"
... See MoreSee Less

View on Facebook

Ciekawe, jak skończy się ten sezon? W Barta Pince zebrali już sporo jagód aszú ze stoku Király a to przecież dopiero połowa września. ... See MoreSee Less

Igen, ez az aminek látszik: aszúszemek, mégpedig furmint a Királyból szeptember 16-án! Nincs még meg a 100%-os bogyóérettség, de tényleg nagyon jó az ízük... Yes, these are exactly what...

View on Facebook

Weather forecast by WP Wunderground & Denver Snow Service