Najważniejszym w ostatnich kilkunastu latach stowarzyszeniem winiarzy tokajskich jest „Tokaj Renaissance”. Stanowiło ono i stanowi główny ośrodek międzynarodowej promocji win tokajskich. Od paru lat stowarzyszenie organizuje doroczne degustacje w Warszawie. Uczestniczy też w wielu projektach promujących nie tylko jego członków ale cały region i węgierską kulturę wina. Przykładem może być koordynowanie działalności Tokajskiego Bractwa Kawalerów Wina lub udział w roli oficjalnego dostawcy win festiwalu kulturalnego ‘Zemplén Festivál”.
Największe znaczenie miała chyba jednak działalność stowarzyszenia w pionierskich latach dziewięćdziesiątych, kiedy to najwięksi z nowych producentów na jego gruncie ustalali standardy produkcji jakościowych win wytyczając, tym samym, drogi powrotu tokajów na światowe rynki.
Skład stowarzyszenia zmieniał się, początkowo skupiało głównie większych “wiodących” producentów. Dziś jest w nim miejsce także dla tych mniejszych, mających po kilka hektarów upraw. Do stowarzyszenia należą obecnie: Alana-Tokaj, Barta, Beres, Bodvin, Dereszla, Disznókő, Dobogó, Dusoczky, Fuleky, Gróf Degenfeld, Patrícius, Royal Tokaj, Samuel Tinon, Sauska, Szepsy, Tokaj Classic, Tokaj Nobilis.
Podstawą działania członków stowarzyszenia jest „Karta Stowarzyszenia Tokaj Renaissance”, która określa następujące zasady produkcji win:
- Winnice członków stowarzyszenia obejmują przynajmniej 5 ha upraw.
- Wina tworzone są wyłącznie z winogron zbieranych we własnych winnicach członków stowarzyszenia. Dopuszczalny, jako zgodny z lokalną tradycją, jest zakup winogron aszú.
- Pomieszczenia, w których odbywa się produkcja i dojrzewanie win, powinny znajdować się na terenie posiadłości i umożliwiać produkcję wina w tradycyjny sposób.
- Cały moszcz używany do tworzenia win musi pochodzić z regionu tokajskiego, i z tradycyjnych, lokalnych odmian winogron.
Stowarzyszenie posiada stronę internetową, również w języku polskim.
“Wizytówki” członków stowarzyszenia Tokaj Renaissance w sieni Muzeum Tokaju. W oprawie – Karta Stowarzyszenia w trzech wersjach językowych.