Muzeum regionalne w Tokaju

30/03/2011
By Gabriel Kurczewski

[Tekst stracił aktualność. POd koniec 2015 roku otworzono w Tokaju nowe Muzeum Wina] TMuzeum Tokaju (Tokaji Museum) ma charakter muzeum regionalnego. Mieści się w okazałej kamienicy należącej dawniej do kompanii kupców greckich, przy Bethlen Gábor utca 7 . Można w nim obejrzeć wystawę dokumentującą badania archeologiczne na miejscu dawnego zamku tokajskiego. Kilka sal zajmuje kolekcja dzieł sztuki sakralnej pochodzących ze świątyń wschodnich Węgier oraz niewielka ilość pochodzących z regionu mebli mieszczańskich.

Winiarstwu poświęcone są dwie ciekawe ekspozycje. W piwnicach można obejrzeć, prezentowane w gablotach, współczesne wina tokajskie razem z próbkami gleb z winnic wraz z próbkami gleb z winnic, z których pochodzą. Wystawa daje pojęcie o różnorodności środowisk jakie występują na niewielkim obszarze regionu winiarskiego, nawet w otoczeniu poszczególnych miejscowości – duże różncie widać zwłaszcza w prezentacji gleb z Mád).

Na przestronnym strychu zaaranżowano wystawę poświęconą rzemiosłu winiarskiemu. Pokazano na niej stare narzędzia winogrodnicze, winiarskie i bednarskie oraz zbiór starych etykiet. Wśród tych ostatnich jest parę polskich akcentów: etykiety Floriana Bilickiego, polskiego producenta z Abaújszántó (pierwsza połowa XX wieku) i folderek-cennik tarnowskiego składu win Norberta Lippoczy z Tállya. Zawiera on także treść przysięgi złożonej przez winiarza w kurii biskupiej w Tarnowie, umożliwiającej rozprowadzanie win mszalnych wśród duchowieństwa rzymsko-katolickiego.

W znajdującej się w sieni kasie można kupić różne pamiątki i wydawnictwa, między innymi film o środowisku przyrodniczym góry Tokaj i jej otoczenia, z napisami w języku angielskim. Gablota obok kasy pozwala zapoznać się ze stowarzyszeniem Tokaj Renaissance. Każdy z jego członków jest reprezentowany przez jedną butelkę swojego wina. Umieszczono przy nich kilka wersji językowych Karty Stowarzyszenia.

Tags: , , , , ,

Comments are closed.

Cytaty

W piwnicach polskich od wieków przechowywany węgrzyn stał się w ostatnich czasach coraz rzadszym na stołach, – wypierają go wina podlejszej konsystencji. Podniebienia smakoszów, przyzwyczajonych od szeregu pokoleń do złotego nektaru tokajskiego, muszą często próbować trunków, które, choć oszałamiają, jednak nie dają tej werwy i wylewu szczerych i serdecznych uczuć, jakie wywołuje przy biesiadnym stole dobre wino węgierskie. — Henryk Drozdowski, Wstęp do: Janusz Kaller, O produkcji i rodzajach win tokajskich Warszawa, 1930

The forecast for Tokaj, Hungary by WP Wunderground